THE 20TH ANNUAL GLAM AWARDS 

JANUARY 14TH 2019 AT SONY HALL

HOSTED BY

BOB THE DRAG QUEEN & PEPPERMINT

 

ENTERTAINER OF THE YEAR:

BRITA FILTER

HONEY DAVENPORT

MARTI GOULD CUMMINGS Winner

MONET X CHANGE

PIXIE AVENTURA

RIFY ROYALTY

SHERRY PIE

TINA BURNER

 

BREAKTHROUGH ARTIST:

BOUDOIR LEFLUER

COCO TAYLOR

HIBISCUS

IZZY UNCUT

JACKLYNN HYDE

NICOLE ONOSCOPI

SHERRY PIE Winner

SUCIA

 

BEST PARTY PROMOTER:

ANTONIO CEDENO

DANIEL NARDICIO Winner

MIGUEL COLIN

PHIL CHANEL

RIFY ROYALTY

SHANE TATE

SHAWN PAUL MAZUR & MATTHEW GAGNON

YAMIL X

 

BEST DJ:

2FACE

CARRY NATION (NITA AVIANCE & WILL AUTOMAGIC)

CHAUNCEY DANDRIDGE

DAWSON

EUGENE EDO

J CLEF Winner

NATAZU

XAVIER MAZARA

 

BEST BAR:

CLUB CUMMING Winner

HARDWARE

INDUSTRY

PIECES

REBAR

RITZ

ROCKBAR

STONEWALL

THERAPY

 

BEST BAR PARTY:

BOYS at Rebar

BROADWAY MONDAY’S at Hardware Bar

THE HELP at Therapy

HAUS OF CUMMING at Club Cumming

QUEEN at Industry Winner

SPUNK at Pieces

STRAIGHT ACTING at Metropolitan

TURNT at The Ritz

 

BEST CLUB:

3 DOLLAR BILL Winner

FREQ

HOUSE OF YES

LE BAIN

MONSTER

STAGE 48

 

BEST CLUB PARTY:

BARTSCHLAND FOLLIES

GODMOTHER  Winner

HOT RABBIT

MANSTER

ON TOP

SUTHERLAND

 

BEST COMPETITION:

DRAG WARS

LADY LIBERTY

LOOK QUEEN Winner

MISS HELL'S KITCHEN

MX. NOBODY PAGEANT

POLISH THE QUEEN

 

BEST BARTENDER:

ARTEM SHCHERBAKOV

FRANCO

KEDWIN ZAPATA

LUKE THOMAS

MICHAEL WARRELL

RUBY ROO Winner

SKIP LA RUSSA

VICTOR BORBOLLA

 

BEST VOCALIST:

CACOPHONY DANIELS

JAN SPORT

JASMINE RICE Winner

JAYSE VEGAS

LAGOONA BLOO

NEDRA BELLE

SHEQUIDA

SUTTON LEE SEYMOUR

 

BEST DRESSED/STYLE:

AMANDA LEPORE

AVANTE GARBAGE

CT HEDDEN

RAGAMUFFIN

SHERRY PIE

SHEQUIDA

RIFY ROYALTY Winner

TINA BURNER

 

BEST HAIR DESIGNER:

BOBBIE PINZ Winner

DIANA DASH

MADDELYNN HATTER

PERFIDIA

SELMA NILLA

SHELBY LATE

 

BEST FASHION DESIGNER:

ABRAHAM DAVID LEVY

CHRIS HYNDS

CLARICE DUBOIS

DIEGO MONTOYA

FLORENCE D'LEE Winner

GARO SPARO

GLORIA SWANSONG

PIERRETTA VIKTORI

 

BEST DANCE PERFORMER:

BOUDOIR LEFLEUR Winner

BRENDA DAHLING

EGYPT

HIBISCUS

JADA VALENCIAGA

PATTAYA HART

PIXIE AVENTURA

VIVA VIDALIA

 

BEST CABARET SHOW:

ARE YOU THERE RU? IT'S ME, CHELSEA with Chelsea Piers

BEDRAGGLED BROADWAY with Sutton Lee Seymour and Cacophony Daniels

DRAG ME TO THE TOP with Paige Turner

GURLESQUE with Tina Burner, Jada Valenciaga and Holly Box-Springs

MARQUEE MONDAYS with Sherry Pie and Danny Marandola

MARY! at Club Cumming Winner

STEPHANIE'S CHILD with Jan Sport, Lagoona Bloo and Rose'

TYM MOSS (A)LIVE: FUN! FABULOUS!! FLAMBOYANT!!! with Tym Moss

 

BEST BURLESQUE PERFORMER:

BROODY VALENTINO

CHRIS HARDER Winner (tie)

JASON WATERFALLS

MATT KNIFE

MILO PONY

SEEDY EDIE

TWINKY BOOTS Winner (tie)

VIC SIN

 

BEST GO GO BOY:

ARCENY CASTILLO

DAN JIMENEZ

ERIC ALAN

MARIANO RUBIN DE CELIS

NIKCO FUME

SAMUEL LEMAR

VINNY VEGA Winner

ZAKH MICHAEL FLYNN

 

BEST COMEDY PERFORMER:

ARI KIKI

BOOTSIE LEFARIS

KIZHA CARR

MARTI GOULD CUMMINGS

SHERRY PIE

SUTTON LEE SEYMOUR

TINA BURNER Winner

ZALIKA PARSONS

 

BEST HOST/HOSTESS:

BRITA FILTER

HONEY DAVENPORT Winner

KAREEM MCJAGGER

MADDELYNN HATTER

MARTI GOULD CUMMINGS

SHEQUIDA

SUTTON LEE SEYMOUR

TINA BURNER

 

BEST DUO/GROUP:

CACOPHONY DANIELS & SUTTON LEE SEYMOUR

CATRINA LOVELACE & LOLA MICHELE-KIKI

KIMMI MOORE & BOUDOIR LEFLEUR

PIXIE AVENTURA & KIZHA CARR

RUBY ROO & RAGAMUFFIN

SHERRY PIE & DANNY MARANDOLA

STEPHANIE’S CHILD Winner

TIFFANY ANNE COKE & CARLOS THE UBER DRIVER

 

BEST MALE PERFORMER:

AARON PAUL

CHRIS HARDER

DANNY MARANDOLA

JASON WALKER

JAYSE VEGAS Winner

MARTY THOMAS

TIM YOUNG

WILL SHERIDAN

 

BEST NIGHTLIFE EVENT:

ALEGRIA

BLACK PARTY

BLOODBATH

BUSHWIG

MEAT

NIGHTGOWNS

TRADE

WIGSTOCK 2.HO Winner

 

BEST EVENT PRODUCER:

BRANDON VOSS

BRIAN RAFFERTY

FRANKIE SHARP Winner

HORRORCHATA

LADYFAG

RIC SENA

SUSANNE BARTSCH

VINCENT COOPER

 

BEST NIGHTLIFE PHOTOGRAPHER:

BILLY HESS

CAPTAIN WONDER

JAMES MICHAEL AVANCE

JAX KOYOTE

JEFF EASON Winner

JONATHAN JAMES VASQUEZ

PRESTON BURFORD

RICHARD BURROWES

 

BEST NIGHTLIFE BLOGGER/WRITER:

ALEXANDER KACALA

CHIFFON DIOR

JIM SILVESTRI Winner

MICHAEL BRADLEY BLOCK

MICHAEL MUSTO

R. KURT OSENLUND

 

DOOR GOD/GODDESS:

DIJOUN THOMPSON

EARLY ROSS

ERIC DELGADO

FLOWER TORTILLA Winner

MARKUS KELLE

NAOMI LOVE HUDSON

SHINY PENNY

ZARRIA VAN WALES POWELL

 

BEST VIDEO:

BACK IT UP - Robyn Banks (featuring Pho3nix)

BETTER DAYS- KAYU featuring Mila Jam

BRUJERIA -Aja (featuring Mitch Ferrino)

DO YOU WANNA HAVE A THREE-WAY - Paige Turner

GIVE YOU LIFE - Jayse Vegas (featuring Kimmi Moore)

I'M IN LOVE WITH YOU - Tony Moran featuring Jason Walker

MY HEAD -Kimmi Moore

SOAK IT UP - Monet X Change (featuring Bob The Drag Queen) Winner

 

SCENE QUEEN:

AMANDA LEPORE

CT HEDDEN

DEVO MONIQUE

KAREEM MCJAGGER

MISTY MOUNTAINS

RIFY ROYALTY

VICKY DEVILLE Winner

ZALIKA PARSONS

© 2017 Cherry Jubilee's Glam Awards